ABD'DE PKK Yandaşlarının Saldırdığı Türk Vatandaşı Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz salı günü gerçekleştirdiği Washington ziyareti esnasında PKK sempatizanlarının saldırısı dolayısıyla yaralanan Alp Kenan Dereci, yaşananların ayrıntılarını anlattı.

ABD'DE PKK Yandaşlarının Saldırdığı Türk Vatandaşı Konuştu
ABD'DE PKK Yandaşlarının Saldırdığı Türk Vatandaşı Konuştu Harun Gürcan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz salı günü gerçekleştirdiği Washington ziyareti esnasında PKK sempatizanlarının saldırısı dolayısıyla yaralanan Alp Kenan Dereci, yaşananların ayrıntılarını anlattı.

Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamak için bekleyen, terör örgütü PKK yandaşları ile bazı Ermenilerin maruz kalan Dereci, olayların gerçek mağdurunun kendileri olduğunu söyledi.

"POLİSLER HER ŞEYİN KONTROL ALTINDA OLDUĞUNU SÖYLÜYORLARDI"

Erdoğan'ı her ABD ziyareti gerçekleştirdiğinde Kanada'dan karşılamaya geldiklerini anlatan Dereci, "Küba'ya da gittik. Cumhurbaşkanımızı çok seviyoruz. Onu görmek, destek olmak bizim için bir onur." dedi.

Washington Büyükelçilik Rezidansı önünde Erdoğan’ı bekledikleri esnada, izinsiz gösteri yapan PKK sempatizanlarının küfür ve hakaret ederek yanlarından geçtiklerini belirten Dereci, "Grubun tahrikleriyle ilgili polisleri uyardık. 'Küfür ediyorlar. Çok yakınlar, bir şey yapmayacak mısınız?' dediğimiz halde, bize sürekli 'Her şey kontrol altında' diye cevap verdiler. Daha sonra arkadaşlardan birine bir saldırı oldu, bir arbede başladı. Ben de oradaydım. Kafama megafonla vurdular. 17 dikiş atıldı. Polislere ne dersek diyelim, her şeyin kontrol altında olduğunu söylüyorlardı." dedi.

"PLANLANMIŞ BİR OLAY GİBİYDİ"

PKK sempatizanı gruba, Ermenilerin de destekte bulunduğunu anlatan Dereci, "Polis, grup yanımıza yaklaşırken bile müdahale etmedi. Planlanmış bir olay gibiydi." dedi.

Başına aldığı darbe yüzünden hastaneye gittiklerinde, terör örgütü yandaşı grup ve destekçilerinin küfür ve hakaretlerini hala devam ettirdiklerini anlatan Dereci, "Hastane çıkışında bizi kışkırtmak için eylemlerine devam ettiler. Bu sırada kameramanlardan oluşan grubun da hastane köşesinde beklediğini gördük. Kavga çıkacak ve onlar da çekecekti." diye konuştu.

Dereci, grubun ellerine ne aldılarsa onlarla kendilerine saldırdığını ifade ederek, "Anlamadığım şey, bizi darp etmelerine rağmen, medyaya baktığınız zaman sadece o ikinci kısım var. Kafama megafonla vurdular. Oluk gibi kan aktı, 17 dikiş atıldı, dişim kırıldı. Ama mağdur olan biz değilmişiz gibi yazıyorlar. Açık saldırıya uğradık ama bu gösterilmiyor." ifadelerini kullandı.

"POLİS DİNLEMEDİ"

Dereci, başından geçen olayın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun kendisini arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiğini, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da kendisiyle yakından ilgilendiğini söyleyerek, yaşadığı acıya rağmen en büyük üzüntüsünün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı görememek olduğunu söyledi.

Alp Kenan Dereci, "Elçilikten arayıp, Cumhurbaşkanımızın bizi görmek istediği söylendi. Hastane sonrası yola çıktık ama polis, resmi konuta giden tüm yolları kapattığı için elçiliğe ulaşamadık." diye konuştu.

Bugüne kadar bu şekilde gerçekleştirilen eylemlerde karşıt gruplarla aralarında en aşağı 25 metre kadar mesafe olduğunu söyleyen Ahmet Cengizhan Dereci, "Bizim bulunduğumuz yer, Cumhurbaşkanımızın gelip aracından ineceği yere çok yakındı. Bir süre sonra aynı bölgeye karşı grubu da almaya başladılar. Biz buna da itiraz ettik ama polis dinlemedi." şeklinde konuştu.

DERECİ'Yİ BAŞINDAN YARALAYAN PKK YANLISI ARANIYOR

Salı günü meydana gelen olayda Türk vatandaşı Alp Kenan Dereci'yi başından yaralayan ve saldırıdan sonra olay yerinden kaçan Kasım Kurd adlı PKK yanlısının, hem federal güvenlik güçleri hem de Washington polisi tarafından arandığı açıkladı.

Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde 16 Mayıs'ta gelen PKK yandaşları izinsiz gösteri ve taşkınlık yapmış, olaylar sonucunda biri PKK sempatizanı, diğeri Türk iki kişi gözaltına alınmıştı.

Yaşanan olayların ardından gözaltına alınan PKK/PYD yanlısı gösterici Jalal Kheirabadi çıkarıldığı mahkeme tarafından "elektronik takip cihazı" takılarak, 4 Haziran'da görülecek ilk duruşmaya kadar tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Sanığın, Türk Büyükelçiliği binasına yaklaşması da yasaklandı.

Yaşanan olaylarla ilgili olarak Türk Büyükelçiliği, "Göstericiler, barışçıl bir şekilde cumhurbaşkanlarını selamlamak için bir araya gelen Amerikalı Türk vatandaşlarını, hırçın bir şekilde kışkırtmaya başladı. Amerikalı Türkler, meşru müdafaayla cevap verdi ve bir kişi ciddi şekilde yaralandı. Şiddet olayları ve yaralanma, izinsiz ve kışkırtıcı gösterilerin sonucunda meydana geldi. Umut ediyoruz ki ileride gerekli önlemler alınarak benzeri kışkırtıcı olayların önüne geçilir ve şiddet yaşanmaz." açıklamasını yapmıştı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu