Şifreleriniz Başkalarının Elinde Olabilir

Eğer yakın zamanda parolalarınızı değiştirmediyseniz, şimdi tam zamanı çünkü giriş bilgileri içeren devasa bir veri tabanı internette dolaşmaya başladı.

Şifreleriniz Başkalarının Elinde Olabilir
Şifreleriniz Başkalarının Elinde Olabilir Harun Gürcan

Uzmanlar belirli aralıklarla parolalarımızı güncellememiz ve birbiriyle aynı olmayan parolar kullanmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Eğer yakın zaman önce parolalarınızı güncellemediyseniz şimdi tam zamanı olabilir. Çünkü giriş bilgilerinin olduğu devasa bir veri tabanı internette dolaşmaya başladı.

Meydana gelen bu durumun nedeni henüz bilinmiyor, ancak 560 milyon e-posta adresi ve parola tehlike altında.

Öncelikle Kromtech Güvenlik Araştırma Merkezi tarafından fark edilen sızıntı, "Have I Been Pwned" sitesini hazırlayan güvenlik araştırmacısı Troy Hunt tarafından da doğrulandı.

"GÜVENİLİR PAROLA YÖNETİM PROGRAMLARI KULLANILABİLİR"

Kullandığınız parolaların hepsinin birbirinden farklı olarak seçilmesi gerektiğini açıklayan Sarıfakıoğlu, "Tabii ki birçok ayrı parolayı akılda tutmak kolay değil. En temel seviyede ayrım, en azından kullanılan aktif e-posta hesabı parolası ve sosyal medya, banka ve diğer hesaplar şeklinde olmalı. Birinde kullanılan bilgilerin diğerinde olmaması, yerinde olacaktır." dedi.

Her hizmet için farklı şifre kullanmak ve hatırlayabilmek için çeşitli yöntemler geliştirilebileceğini belirten Sarıfakıoğlu, şöyle konuştu:

"Örneğin 8 harfli bir temel parola olduğunu varsayalım. 'A Bankası' için bir şifre üretelim. A harfi, telefonlarda 1 sayısına karşılık gelmektedir. Bu durumda, ********A1, *********1A, 1*********A, **********1@A gibi farklı parolalar türetmek mümkün. Burada önemli olan, kişiye özel bir ana parola ve özgün türetme yöntemi geliştirmek. Ana şifre ise kişi için anlamlı olan bir atasözü, şiir, slogan, sözcük öbeğinin bazı karakterlerini farklı şekillerde (t yerine , s yerine 5, ş yerine $, a yerine @ vb.) kullanarak elde edilebilir. Örneğin 'Sadece bir cümle ile sayısız şifre türetebilirim' şeklinde kişi için özel bir cümle olduğunu varsayarsak, her kelimenin baş harflerini alarak? bir yerine 1, s yerine 5, ş yerine $ ve t yerine kullanarak S1ci5$ şeklinde bir şifre türetilebilir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu