Kendi Kendini Onaran Asfalt

Hollandalıların geliştirdiği bu yollar kendi kendini onarabiliyor. Devrim niteliğindeki bu yeni yüzeyler sayesinde yağmur çukurları ve tümsekler artık geçmişte kalacak.

Kendi Kendini Onaran Asfalt
Kendi Kendini Onaran Asfalt Harun Gürcan

Hollandalı bilim insanları tarafından geliştirilen bu yollar kendi kendini onarabiliyor. Devrim niteliği taşıyan bu yeni yüzeyler sayesinde yağmur çukurları ve tümsekler artık tarih olacak. Özel dökme bir asfalttan yapılanbu yolların alaşımında ki çelik lifler ısıyı ve elektriği yönetiyor. Böylece çelik lifler ısındığında asfalt yumuşuyor ve kendi kendini onarıyor.

ELEKTRİĞİ ELEKTRİKLİ ARAÇLARA TRANSFER EDEBİLİYOR

Özel bir makine yardımıyla işlemin başlatılması gerekse de asfalt kendini tamamıyla tekrar tamir edebiliyor. Bu yeni yapılan yolların ilginç bir özelliği daha var. Elektriği elektrikle çalışan araçlara transfer edebiliyorlar.

Bu yolların fikiri aslında elektrikli araçların kırmızı ışıkta kendi kendini şarj edebilmesinden geliyor. Kendi kendini iyileştiren bu yollar, bildiğimiz asfalt yollara kıyasla %25 daha fazlaya mal olsa da iki katı fazla ömre sahip. Diğer bir avantajı ise elbette, yol çalışma masraflarının ciddi oranda azaltılması.

Bu yeni teknoloji şu anda Hollanda'da 12 yerde deneme aşamasında ve bir tanesi de çoktan kullanım dahilinde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu