Kamu Personeli Olmak İsteyenlere Müjde Geldi

2017 yılında kamuya açıktan atama yapılacak kadrolar açıklandı. Buna göre KPSS sonuçlarına göre 4 bin 970 kadro oluşturuldu.

Kamu Personeli Olmak İsteyenlere Müjde Geldi
Kamu Personeli Olmak İsteyenlere Müjde Geldi Harun Gürcan

Türkiye'de istihdam özel sektör sayesinde devam ederken kamunun da bu duruma katkısı büyük. Milyonlarca genç Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) girerek memur olma hayali kuruyor. Her yıl bütçe imkanları kapsamında da kamuda kadrolar açılarak memur olmak isteyen gençlerin taleplerine karşılık verilmeye çalışılıyor. Fakat bu kadrolar yıllık 100 bin civarında olmasından dolayı herkes istediğini elde edemiyor. Kamu kurumlarında bazı dönemlerde ek kontenjanlar açılarak açıktan atama yöntemiyle alımlar da oluyor. Devlet Personel Başkanlığı tarafınca 2017 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu gereğince açıktan atama ve nakil sayılarının kamu idare kurum ve kuruluşlarına dağılımı açıklandı. Buna göre açılan kadrolara ek olarak kontenjan ayrılmış oldu.

LİSTELER AÇIKLANDI

3 bin 220 kontenjan 68 kamu kurum ve kuruluşuna, 700 kontenjan da 107 üniversite için açıldı. Buna göre toplam ek kadro dağıtımı 3 bin 920 olarak yapılırken, 2017 yılı için dağıtılan kadro sayısı 4 bin 970 olarak yapıldı. Bu konuda Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan Binali Yıldırım'ın ortak imzasıyla onay yazısı da açıklandı. Yazıda ilgili kararname gereğince 5 bin adet açıktan ve nakil suretiyle atama yapılacağı hatırlatılarak bunların dağılımı da kamuoyuna duyuruldu.

Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinde bulunan bu cetvelde 100'ün üzerinde kadro açılan bakanlık ve kurumlar şu şekilde:

BAKANLIK/KURUM KADRO

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 295

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 195

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 190

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 190

Maliye Bakanlığı 190

Diyanet İşleri Başkanlığı 145

İçişleri Bakanlığı 140

Gençlik ve Spor Bakanlığı 130

Orman Genel Müdürlüğü 120

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu